Keď sa vám v dome niečo pokazí, tak často s tým vydržíte, kým danú vec vymeníte. Býva to napríklad s nábytkom alebo elektronikou. Ak sa začne rozpadať strecha, vtedy nastáva problém, pretože s deravou strechou sa úplne nedá žiť. Hlavne ak je nepriaznivé počasie alebo zima. Ako na čiastočnú alebo kompletnú rekonštrukciu strechy? Dá sa zvládnuť aj svojpomocne?
Čiastočná rekonštrukcia
Čiastočnou rekonštrukciou nemyslíme, že budete stále opravovať diery, ktoré sa v nej vytvoria. Takéto riešenie nie je moc ekonomické a nedá sa to robiť donekonečna. Pod čiastočnou rekonštrukciou sa myslí to, že dôjde k výmene len niektorých častí strechy. Ak je drevená časť strechy ešte v poriadku, tak sa vymení len krytina, prípadne odkvapový systém. Tu by ste sa mali zamyslieť nad tým, či sa vrátite k pôvodnému typu krytiny alebo si vyberiete iný. Takáto rekonštrukcia sa dá spraviť jednoducho aj svojpomocne. Pomôže návrh, podľa ktorého môžete postupovať, zvážte autocad.
Výmena celej strechy
K výmene celej strechy sa treba odhodlať vtedy, keď už ju máte dlhé roky, je poškodená krytina a aj drevená konštrukcia strechy. Pri výmene môžete premýšľať nie len nad rôznymi materiálmi, ale aj o zmene tvaru a výšky strechy. V tomto prípade si už svojpomocne nepomôžete (ak nemáte dostatok pracovnej sily a odborné znalosti). Je lepšie zavolať si na to firmu. Rovnako si tento proces vyžaduje aj stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Využite zľavové kódy a ušetrite.
Pri výmene strechy sa netreba zamýšľať len nad ekonomickou stránkou, ale aj tou ekologickou – kde pôjde odpad. Niekto ho ešte vie použiť alebo inak zhodnotiť, hlavne ak ešte nie je v úplne dezolátnom stave. Ideálne je použiť krytinu na hospodárske budovy alebo dielne. Škridla nepredstavuje ekologické riziko, ostatné materiály používané na strechy nie je možné recyklovať, takže by mali skončiť na oficiálnej komunálnej skládke.