O dokonalú čistotu a kvalitu opraného prádla sa postará vaša nová práčka

Dnes je práčka v každom jednom byte alebo dome nevyhnutnosťou. Šetrí vám nielen čas, ale aj vodu a dokonca elektrinu. Samozrejme, platí to za predpokladu, že si vyberiete skutočne kvalitný model.

O dokonalú čistotu a kvalitu opraného prádla sa postará vaša nová práčka
O dokonalú čistotu a kvalitu opraného prádla sa postará vaša nová práčka (Foto: teleso.sk)

Pri výbere automatickej práčky dnes mnohí dbajú predovšetkým na jej rozmery, počet programov, triedu umývania a spotrebu energie. Je to ale všetko, od čoho závisí výsledný efekt?

Určite typ práčky

Najprv je potrebné vyriešiť najjednoduchšiu otázku – aký typ stroja potrebujete, pretože pri nerovnomernom zaťažení a využití sa môže stať, že bude potrebná výmena ložísk do práčky Electrolux.

  • Vstavaný stroj je navrhnutý tak, aby bol úplne zabudovaný do akéhokoľvek nábytku, napríklad do stále pripravovanej kuchynskej zostavy.
  • Stacionárny model je vhodný, ak je miestnosť už zariadená a potrebujete iba nového asistenta. Mimochodom, obyčajná práčka môže byť tiež čiastočne integrovaná – pod dosku, pod umývadlo alebo do skrinky s dverami.

Predné alebo vrchné plnenie?

Známe modely s predným poklopom sú dobré v možnosti čiastočnej alebo úplnej integrácie a schopnosti vidieť, čo sa deje vo vnútri bubna počas prania.

Výhodou je aj schopnosť ukladať veci na hornej časti práčky, napríklad na polici nad ňou. Okrem toho je výber modelov v tejto kategórii najširší a najrôznejší pre každú požiadavku a peňaženku.

Z mínusov môžeme spomenúť iba väčšiu veľkosť, okrem toho potrebujete rezervu miesta pre dvierka, ako aj potrebu ohýbať sa, aby sa veci do práčky správne uložili.

Modely s vrchným plnení sú dobré predovšetkým pre svoju kompaktnosť. Ďalšími bonusmi sú schopnosť vkladať veci po štarte a robiť to pri státí a nie ohybe. Nevýhody vrchného plnenia: vyššia cena, menej modelov a nedostatok miesta.

Rozhodnite sa, akú kapacitu práčky potrebujete

Práčky majú rôzne kapacity. Niektoré modely môžu pojať iba 3,5 kg, zatiaľ čo iné aj 10 kg. Nevyberajte si ju však len podľa veľkosti priestoru, ale aj počtu členov rodiny.

  • Pre 1-2 osoby stačí stroj s nosnosťou 4-5 kg;
  • Pre rodinu 3 osôb stojí za to zvoliť práčku na 5 až 6 kg;
  • Pre rodinu s viac ako 6 osobami by ste mali popremýšľať nad vyššou kapacitou 9 kg alebo viac.

V snahe ušetriť miesto v kúpeľni alebo kuchyni je kupovanie úsporných modelov nie vždy ideálne. Príliš malý stroj môže byť príliš zaťažený, a preto budete musieť možno o pár mesiacov premýšľať nad novým čerpadlom do práčky Electrolux. Naopak, príliš veľký stroj, aj pri minimálnom zaťažení 1-1,5 kg, bude zasa plytvať množstvom vody a elektriny.

Zvážte triedu prania, energetickej účinnosti a odstreďovania

Každý model automatickej práčky je vždy sprevádzaný farebnou nálepkou označujúcou triedy prania, energetickú účinnosť a odstreďovanie. Pred výberom práčky si musíte byť istí, že si s touto „kódovanou“ informáciou dobre poradíte.

Trieda prania je jedným z najdôležitejších výberových kritérií. Koniec koncov, ukazuje, ako efektívne sa stroj využíva. Tento ukazovateľ je označený písmenami od A do G. Pričom, A je najvyššia trieda a G je najnižšia. V predaji však nájdete aj triedy nižšej ako B.

Zapamätajte si, že kvalitná práčka by mala mať indikátor kvality prania a energetickej účinnosti nie nižší ako trieda A.

Trieda energetickej účinnosti moderných strojov sa líši rovnako od A + do G. Odporúčame zvoliť práčku s triedou energetickej účinnosti najmenej A.

Okrem triedy prania by ste mali venovať pozornosť triede sušenia a odstreďovania, ktorá ukazuje zvyškovú vlhkosť bielizne po sušení alebo odstreďovaní. Tento ukazovateľ sa tiež líši od triedy A po G.

Nezabudnite na nič dôležité a vaše prádlo bude vždy čisté.

Text:PR

About the author

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!