Problémy v záhrade – aké sú najčastejšie choroby a škodcovia počas leta?

Rastline sa najviac darí vtedy, keď jej doprajete dostatok živín a vody. Prekážkou sú ale aj choroby a prirodzení škodcovia rastlín, ktorí ich môžu zničiť. Keď viete, čo konkrétne rastline škodí alebo akú chorobu má, tak využijete babské rady alebo špeciálne prostriedky na ich odstránenie. Preto máme pre vás prehľad tých najčastejších problémov, ktoré sa v záhrade počas leta vyskytujú a ohrozujú rastliny, kvety a stromy.

Problémy v záhrade – aké sú najčastejšie choroby a škodcovia počas leta? (Foto: unsplash.com)

Vošky

Tie majú v obľube vyskytovať sa hlavne počas suchého obdobia, preto s nimi bojujeme v lete. Kým ich je málo, tak sa s nimi dá jednoducho bojovať, no keď sa na rastline rozmnožia, tak ju môžu jednoducho zničiť. Rozlišujeme zelené a čierne vošky. Vyskytujú sa na zelených rastlinách aj na ovocných stromoch. Nie len že rastlinu vyciciavajú, ale môžu roznášať aj ďalšie choroby. Aj preto treba voči nim zasiahnuť včas. Ideálne sú chemické prípravky.

Plesne

Stačí, že je krátke obdobie dažďov a niektoré rastliny môže napadnúť pleseň. Náchylnejšie sú hlavne paradajky, zemiaky, uhorky či cibuľa. Na konci sezóny to nie je problém, no na začiatku by vám to mohlo zničiť väčšiu časť úrody. Ak zbadáte na rastline hnedé fľaky, tak treba zakročiť čo najskôr. Môžete použiť preventívny biologický ochranný prípravok proti hubovým chorobám alebo niektorý z fungicídov. 

Zvraštené plody

Na plesnivenie plodov sú náchylné aj ovocné stromy – hrušky, nektarínky či slivky. Začína to menšími fľakmi, ktoré sa pri zanedbaní začnú zväčšovať a zničia celé ovocie. Plody potom padajú alebo zostanú na rastline a ťažko sa odtrhávajú. Ak sa choroba rozšíri len medzi pár rastlín, tak netreba panikáriť. Stačí použiť určené prípravky, ideálne sú znovu fungicídy.

About the author

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!